seo-2016

Google neredeyse her sene 2-3 adet algoritma güncellemesi yapıyor. Bu durum SEO konusundaki bilgilerinizin de bir süre sonra geçersiz olmasına neden oluyor. Bu yazımızda yanlış bilinen ya da artık geçerli olmayan SEO uygulamaları hakkında son güncellemeleri sizlerle paylaşıyoruz.

 

Sitenizi Google’a Kayıt Ettirmek

Sitenizi Google’a kayıt ettirmek zorunda değilsiniz. Elbette sitenizi Google’a bildirebilirsiniz. Ancak bu sitenizin Google indexine ekleneceği garantisi vermez. Google’ın örümcekleri tüm interneti düzenli bir şekilde tarayarak siteleri ve sayfaları analiz eder, indexler.

 

İçerikten Çok Backlinklere Önem Vermek

Eskiden backlink sayısı çok önemli bir kriterdi. Ancak son güncellemelerden sonra backlink sayısından çok aldığınız bu backlinklerin kalitesi ve sitenizle/içeriğinizle uyumluluğu önemli olmaya başladı. Eğer kısıtlı zamanınız ya da bütçeniz varsa bunu mümkün olduğunca çok backlink almak yerine mümkün olduğunca kaliteli içerikler üretmek için kullanmalısınız. İyi içerik ürettiğinizde bu içerikleri aynı zamanda blogunuzda, sosyal medya kanallarınızda ve e-bültenlerinizde de kullanabilirsiniz.

 

Meta Bilgilerinin Önemi

Google’ın yaptığı resmi açıklamalara göre sitenizin meta bilgilerinin pozisyonlarınıza hiçbir katkısı yok. Ancak “description” bilgileri arama sonuç sayfasında sayfanızın başlığının hemen altında görünüyor. Ve burada yazanlar kullanıcıların sitenize tıklayıp tıklamayacağını ciddi oranda belirliyor. Tıklanma oranınızın ise pozisyonlarınıza çok etkisi var.  Yani meta bilgilerinin doğrudan Google açısından bir değeri olmasa da, arama sonuç sayfasında sayfanızın tıklanma oranını arttırma potansiyeli SEO pozisyonlarınızı doğrudan etkiliyor.

 

Anahtar Kelime Kullanımı

İçeriklerinizde yer alan anahtar kelimeler “tam eşleşme” ile ve metnin içinde, başlığında, görsellerinde defalarca kullanılmamalı. İçeriklerinizi Google için değil insanlar için hazırlamalısınız. Dolayısıyla içeriklerinizde yer alan bağlantılar da Google’ın değil insanların bilgiye rahat ulaşımı gözetilerek oluşturulmalı.

Eğer sitenizi bu kriterlere göre düzenlediyseniz buraya tıklayarak ücretsiz SEO analiz aracımızdan yararlanabilirsiniz.

 

 

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.Required fields are marked *