SEO Hakkında Sizden Gizlenenler

Günümüzde bile pek çok iş sahibi SEO’nun kolay bir iş olduğunu düşünüyor: 2-3 tane içerik hazırla, 1-2 siteden bağlantı al ve sitenin ziyaretçileri artsın…

Oysa gerçek bir SEO kampanyasından beklenmesi gereken de, iyi bir SEO kampanyasının kurgusu da bundan çok daha karışık.

Pek çok insan, bir SEO kampanyasına alınacak sonuçların şöyle olduğunu düşünür;

seo-zaman-trafik-yanlis

 

Oysa gerçekte SEO kampanyalarında sonuçlar şu şekildedir; (hayat da böyle değil mi?)

seo-zaman-trafik-dogru

 

Organik trafiğin seyri hiçbir zaman tam olarak öngörülemez. Aylarca uğraşıp tatmin edici sonuçlar alamazken, aylar önce sitenize eklediğiniz bir içerik bir anda Google’dan her gün yüzlerce ziyaretçi almaya başlayabilir.

 

Tek Önemli Konu ‘İçerik’ Değildir

İçerik SEO’nun olduğu kadar pazarlamanın da en önemli konusudur. Ancak oluşturduğunuz iyi içeriğin ulaşılabilirliği ve hedef kitleyle uyumu da en az içerik kadar önemlidir. Sitenizin ana sayfasının başka sitelerden aldığı bağlantılara gösterdiğiniz özeninin benzerini içerikleriniz için de göstermeli, içeriklerinize de bağlantı verilmesini sağlamalısınız. (Yani bu içeriklerin sadece sosyal medya hesaplarınızda paylaşılması yeterli değildir.)

 

Bütün İçerikleriniz Mükemmel Sonuçlar Getirmeyecektir

Richart Koch’un 80/20 ilkesini hatırlayalım. “Sonuçların %80’i nedenlerin %20’sinden kaynaklanır.”

Pek çok şirket, satışlarının %80’ini müşterilerinin %20’sine gerçekleştirir. Sizin de trafiğinizin %80’ini içeriklerinizin %20’si sağlayacaktır. Dolayısıyla yılmadan ve umutsuzluğa kapılmadan, çok kısa sürede sonuç bekleme sabırsızlığına düşmeden, SEO ve içerik çalışmalarınızı bir strateji doğrultusunda sürdürmelisiniz.

Buraya tıklayarak web sitenizin SEO analizini yapabilirsiniz.

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.Required fields are marked *