sosyalmedya9

İyi bir SEO çalışması yürütebilmek için işin sosyal medya ayağını da sağlam tutmak gerektiği malum. Kurumunuzun ya da markanızın sosyal medyadaki varlığı kuvvetliyse, SEO çalışmalarından alacağınız verim de artacaktır.

İçeriklerinizin paylaşılması sitenize aldığınız bağlantıları arttırır

SEO çalışmalarının en önemli öğelerinden biri, sitenize verilen bağlantılar, yani “backlink”lerdir. Sosyal medya hesaplarınızdan paylaşacağınız içeriklerin kullanıcılar tarafından yeniden paylaşılması (ya da RT edilmesi) sitenize olan bağlantıları da artıracaktır.

Google Twitter işbirliğinden faydalanın

Google’ın arama sonuçlarında en güncel bilgi ve haberlere yer vermek için bu sene başında Twitter ile yaptığı anlaşma sayesinde, Google botları Twitter içeriklerine hızlı ve doğrudan erişiyor. Bu sayede Google arama sonuçlarında giderek daha fazla Tweet’e rastlıyoruz. Kısacası Twitter, SEO çalışmalarınızı en çok destekleyecek olan sosyal medya kanalı.

Hashtag ‘ler yeni anahtar kelimeler

Bütün sosyal medya kanallarında, ama özellikle de yukarda bahsettiğimiz Google işbirliği dolayısıyla Twitter’da hashtag kullanımı çok önemli. Hedeflediğiniz anahtar kelimeler için üreteceğiniz hashtag’leri içeriklerinizde bol bol kullanın. Buna ek olarak sektörünüzle ya da konunuzla alakalı gelişmeleri ve güncel tartışmaları da hashtag’ler aracılığıyla takip edin ve katkıda bulunun.

Takipçi sayısı önemlidir

Ne kadar takipçi o kadar yeniden paylaşım/Retweet. Zaman içinde, emin adımlarla ve organik bir biçimde kazanacağınız takipçileriniz olmazsa olmaz. Ancak sahte takipçilerden uzak durmalısınız. Sahte takipçiler Google tarafından rahatlıkla tespit edilebiliyor. Örnek için: Twitter Takipçilerinizin Ne Kadarı Gerçek yazısını inceleyebilirsiniz.

Sosyal medya kanalları yeni arama motorlarıdır

Bugün artık Google’da aramak yerine, bir “nasıl yapılır” videosuna ulaşmak için doğrudan Youtube’da arama yapan, ya da aradığı görsele ulaşmak için Pinterest ya da Flickr’ı kullanan kişilerin sayısı giderek artıyor. Bu da demek oluyor ki sizi potansiyel kullanıcılarınıza/müşterilerinize ulaştıracak her kanalda ayrı ayrı bulunur olmalısınız.

Küçük işletmeler ve esnaflar

Eğer küçük bir işletme ya da bir cafe/restoran işletiyorsanız, işletmenizin çevresinde bir “ağ” örmeniz çok önemlidir. Bunu basitçe müşterilerinizin fotoğraflarını sosyal medya hesaplarınızda etiketleyerek ya da bölgenizdeki etkinliklerle ilgili haberleri paylaşarak gerçekleştirmeye başlayabilirsiniz.

Buraya tıklayarak web sitenizin SEO analizini yapabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.Required fields are marked *